Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

KRS: 0000140437

nr konta: 93 1240 4650 1111 0000 5150 8401

Projekt ustawy ws. „in vitro” w Sejmie

Przewodniczący Prawicy Rzeczypospolitej Marek Jurek oraz poseł Jan Klawiter, złożyli 11 grudnia br. w Sejmie RP projekt ustawy w obronie życia i zdrowia nienarodzonych dzieci poczętych metodą sztucznego zapłodnienia.

Projekt ustawy nawiązuje do rezolucji, której przez trzy lata nie chciał rozpatrzyć Sejm poprzedniej kadencji. Ustawa mówi, że zarówno debata, jak i praktyka zapłodnienia pozaustrojowego („in vitro”) powinny toczyć się w kontekście obowiązującego prawa, a szczególnie – w kontekście polskiego dorobku prawnego w zakresie praw dziecka poczętego.

W treści tej ustawy czytamy, że żadne z działań podejmowanych w ramach praktyki „in vitro” nie może naruszać praw i dobra dziecka poczętego, w szczególności prawa do życia i zdrowia.

W ciągu ostatnich lat, lekceważono prawo i ignorowano wszelkie normy chroniące dziecko poczęte przed instrumentalnym traktowaniem. Autorzy projektu przypominają, że nie potrzeba ustanawiać szczególnych praw dla ochrony życia w pierwszej jego fazie, nawet jeśli do poczęcia dziecka doszło poza organizmem matki. Trzeba po prostu przestrzegać obowiązujące prawa.

Do poparcia tej ustawy zapraszają wszystkich posłów, a jej projekt złożą w klubach Prawa i Sprawiedliwości, Ruchu Kukiz’15 i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Projekt ustawy – plik PDF.

 

JB
Źródło: gosc.pl

Nasze inicjatywy