Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

KRS: 0000140437

nr konta: 93 1240 4650 1111 0000 5150 8401

Projekt „Zatrzymaj aborcję” skierowany do dalszych prac

Sejm RP, Sala Plenarna, fot. Piotr VaGla Waglowski, Wikimedia Commons

Sejm skierował do dalszych prac w komisji projekt ustawy Komitetu Obywatelskiego „Zatrzymaj Aborcję”. Natomiast w pierwszym czytaniu odrzucony został obywatelski projekt komitetu „Ratujmy Kobiety 2017” liberalizujący przepisy aborcyjne.

Wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu Komitetu Obywatelskiego „Zatrzymaj aborcję” złożyła Platforma Obywatelska. Głosowało 418 posłów, za odrzuceniem opowiedziało się 134 posłów (żaden z PiS), a 277 było przeciw, 7 wstrzymało się od głosu, w tym jeden poseł z PiS. Pięciu posłów PiS nie głosowało. Sejm skierował projekt do komisji polityki społecznej i rodziny w celu rozpatrzenia, z zaleceniem zasięgnięcia opinii komisji sprawiedliwości i praw człowieka.

Głosowanie nad projektem poprzedziło wystąpienie przedstawicielki Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Kai Godek. Podkreśliła, że pod projektem o ochronie dzieci podejrzanych o nieprawidłowości lub choroby zebrano ponad 830 tys. podpisów.

„Świadomi obywatele chcą tu i teraz zakazu zabijania chorych i podejrzewanych o chorobę dzieci. Panowie posłowie, nie pozwólcie, żeby ich poświęcenie poszło na marne (…) Polska służba zdrowia, zajmująca się kobietą w ciąży i jej dzieckiem, jest obecnie zmuszana do polowania na chore dzieci. Idea badań prenatalnych przez sposób ich wykorzystania została całkowicie wypaczona. Zamiast służyć leczeniu i przygotowaniu rodziców i lekarzy na przyjęcie dziecka i udzielenie mu pomocy, ułatwia selekcjonowanie do eksterminacji” –powiedziała Kaja Godek.

„Czas najwyższy znieść najgorszy relikt komunizmu, jakim jest okrutne prawo, przyzwalające na uśmiercanie niewinnych. Nadszedł czas, żeby zrobić kolejny krok w stronę ochrony życia” – podkreśliła Kaja Godek.

Natomiast w pierwszym czytaniu odrzucony został obywatelski projekt komitetu „Ratujmy Kobiety 2017” liberalizujący przepisy aborcyjne. Projekt zakładał miedzy innymi prawo do przerwania ciąży do 12 tygodnia oraz otwartą dostępność do antykoncepcji awaryjnej. Głosowało 403 posłów, za odrzuceniem projektu komitetu „Ratujmy Kobiety 2017” głosowało 202 posłów, w tym 166 posłów PiS, przeciw głosowało 194 (58 posłów PiS), wstrzymało się 7 posłów (dwóch posłów PiS).

 

JB
Źródło: naszdziennik.pl

 

Nasze inicjatywy