Analitycy PricewaterhouseCoopers przedstawili systemy wsparcia w polityce prorodzinnej w całej Unii Europejskiej. Polska na tym tle jest na 24 miejscu pod względem wysokości zasiłków i dzietności rodzin. Program „Rodzina 500 plus” może to zmienić.
Dane pochodzą z raportu PwC „Ulgi podatkowe i świadczenia rodzinne w UE” z końca 2015 roku. W raporcie uwzględniono m.in. prorodzinne ulgi podatkowe i świadczenia na dzieci, przy założeniu, że rodzina składa się z dwóch osób dorosłych i dwójki zdrowych dzieci w wieku 4 i 8 lat korzystających z publicznych szkół i przedszkoli, a każdy z małżonków zarabia średnią krajową.
W Polsce finansowe wsparcie państwa to 2,4 proc. przeciętnego wynagrodzenia rodziców. Francja uplasowała się na pierwszym miejscu z wynikiem 13,7 proc. Tam rodzina z 2 dzieci uzyskująca ten sam dochód co singiel może zapłacić nawet 5 razy niższy podatek, a wychowanie trojga dzieci we Francji oznacza o 10 proc. wyższą emeryturę.
Z opracowania wynika, że rocznie w UE średnia bezpośrednia pomoc na dzieci wynosi 2347 euro, jednak 60 proc. państw nie osiąga tej wartości. W Polsce roczne wsparcie dla rodziny z dwójką dzieci wynosi 530 euro, co daje 24 miejsce w UE. Jak wynika z raportu w Luksemburgu rodzina otrzymuje 9 tys. 264 euro; we Francji – 6 tys. 772 euro; w Niemczech 4 tys. 843 euro. Na ostatnim miejscu jest Bułgaria, gdzie rodzina z dwójką dzieci może liczyć tylko na 20,5 euro.
Zgodnie z wynikami badania Eurostatu Polska ma jeden z najgorszych wskaźników demograficznych spośród krajów Unii Europejskiej. Średni współczynnik dzietności w UE to 1,55. Polska zajmuje trzecie miejsce od końca ze współczynnikiem 1,29. Na pierwszym miejscu jest Francja z wynikiem 1,99; Irlandia 1,96; Szwecja – 1,89 i Wielka Brytania – 1,83.
Pozycja Polski w rankingu kwot bezpośredniego wsparcia dla rodzin znacząco poprawi się w przypadku realizacji wypłaty 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko. Prezydent RP Andrzej Duda już podpisał ustawę o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.
JB
Źródło: wpolityce.pl