Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

KRS: 0000140437

nr konta: 93 1240 4650 1111 0000 5150 8401

Ratujemy matkę i dziecko

Fot. Wikimedia Commons

Powszechnie uważa się, że jeśli kobieta w ciąży jest chora na nowotwór, musi podjąć wybór, czy ratować siebie czy dziecko.

To nieprawda! „W wielu przypadkach choroby nowotworowej istnieje możliwość zastosowania skutecznej terapii bez negatywnego wpływu na ciążę” – powiedział dr Przemysław Chimiczewski z Instytutu Onkologii w Gliwicach.

Lekarz podał przykład dwóch pacjentek w ciąży, które zgłosiły się do niego z nowotworami jajników. Obie chciały dokonać aborcji. W obu przypadkach ciąże doprowadzono do 31 tygodnia, wykonano cesarskie cięcie, a kobiety były poddane dalszemu leczeniu (operacje onkologiczne).

„Myślę, że obie są zadowolone, choć pierwsze rozmowy z nimi były trudne” – przyznał dr Chimiczewski.

Doktor podkreślił, że nie zawsze uda się uratować i matkę i dziecko. Na pewno jednak nie jest prawdziwe rozpowszechnione podejście, że wykrycie raka podczas ciąży oznacza konieczność poddania się aborcji.

Lekarz zaznaczył, że gdy rak obejmie macicę, w której rozwija się dziecko, usuwa się ją wraz z dzieckiem i jest to postępowanie jak najbardziej zgodne z etyką lekarską (dr Chimiczewski powołuje się tu na opinię bioetyka ks. prof. Piotra Kieniewicza).

Co innego, gdy rak zaatakuje inny narząd kobiety. Są prace naukowe, ze których wynika, że rokowania pacjentek w tym stanie wcale nie są gorsze. Podaje przykład:

>> Według pracy dr. Frederika Amanta z belgijskiego Leuven Cancer Institute, opublikowanej w renomowanym czasopiśmie „The Lancet”,  większość matek czuje się silniejsza i jeszcze bardziej zmotywowana do poddania się leczeniu nowotworu oraz jego skutków ubocznych, ponieważ zdają sobie sprawę, że walczą także o swoje dziecko. Z badania, obejmującego 70 dzieci, których matki przeszły z nimi w ciąży chemioterapię, wynika, że ich rozwój, inteligencja (IQ), słuch, czynność serca i ogólny stan zdrowia były prawidłowe. – Dzieci, które w okresie prenatalnym narażone były na działanie chemioterapii, mają się równie dobrze, jak inne dzieci – podsumował dr Amant. Jego zdaniem, niesłuszna jest strategia odwlekania rozpoczęcia chemioterapii u kobiet w ciąży. W razie potrzeby powinno się ją stosować już od 14 tygodnia.<<

za: wiara.pl

Nasze inicjatywy