Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

KRS: 0000140437

nr konta: 93 1240 4650 1111 0000 5150 8401

Robot, który ułatwi operację dziecka w łonie matki

Fot. Wikimedia Commons

10 milinów funtów kosztuje projekt stworzenia specjalnego chirurgicznego robota, który pozwoli na operowanie – już w łonie mamy – dzieci z wadami wrodzonymi.

Projekt jest finansowany przez Wellcome Trust i Engineering and Physical Science Research Council. Prace są prowadzone przez ośrodki badawcze na University College London i KU Leuven.

Naukowcy chcą dzięki nowemu robotowi operować u dzieci w okresie prenatalnym tak poważne schorzenia jak np. rozszczep kręgosłupa. Choroba ta występuje już podczas pierwszego miesiąca rozwoju dziecka.

Istotnym składnikiem wyposażenia chirurgicznego robota będzie możliwość włożenia kamery do łona matki, by móc skutecznie operować dziecko. Urządzenie to ma na celu stworzenie obrazowania endoskopowego 3D, które daje chirurgom dokładny obraz szczegółów płodu.

Profesor Sebastien Ourselin powiedział gazecie „Observer” o planach leczenia rozszczepu kręgosłupa u dziecka w łonie matki, przy wykorzystaniu nowego robota chirurgicznego: „To będzie jak kładzenie tynku. Jeśli uda nam się to zrobić, będzie to ogromne wzmocnienie dla płodu, przy niewielkim ryzyku dla matki”.

Na razie naukowcy znajdują się w fazie realizacji projektu. Być może robot będzie wyposażony w kilka chirurgicznych ramion. Robot będzie pomocny także w mniej skomplikowanych operacjach jak również przy dostarczaniu komórek macierzystych dla uszkodzonych narządów.

za: LifeNews.com

Nasze inicjatywy