Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

KRS: 0000140437

nr konta: 93 1240 4650 1111 0000 5150 8401

Sejm odrzucił obywatelski projekt ustawy o całkowitym zakazie aborcji

Sejm RP po raz kolejny wyrzucił do kosza podpisany przez prawie pół miliona ludzi obywatelski projekt, w którym miał być wprowadzony całkowity zakaz aborcji. Projekt o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, przygotował Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Stop aborcji”.

Przed głosowaniem w Sejmie posłowie zadawali wnioskodawcom liczne pytania. Pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop aborcji” Kaja Godek podkreślała, że w Polsce w ponad 90 proc. aborcji dokonuje się na dzieciach podejrzewanych o chorobę, a obecnie obowiązująca ustawa zawiera sformułowanie, z którego wynika, że wystarczy uzasadnione podejrzenie choroby dziecka, by dokonać aborcji, nie potrzebna jest pewność. W takich przypadkach przerwanie ciąży następuje późno, gdy dziecko jest już w pełni ukształtowane. Najczęściej indukuje się poród niewczesny. Dodała, że według danych mazowieckiego NFZ w latach 2008-2013 na Mazowszu wykonano 1324 zabiegi tzw. embriotomii, czyli rozczłonkowania rodzącego się płodu.

Za odrzuceniem projektu było 206 posłów, przeciw 178, a 10 posłów wstrzymało się od głosu. Wszyscy obecni na sali posłowie PiS (130) głosowali za przesłaniem projektu do dalszych prac. Podobnie głosowali wszyscy obecni posłowie Zjednoczonej Prawicy (14 osób).

Spośród 170 obecnych na sali posłów PO, 159 głosowało za odrzuceniem projektu, a 7 było przeciw (Fabisiak Joanna, Grad Mariusz, Kulas Jan, Kulesza Tomasz, Pluta Mirosław, Tomczak Jacek, Ziemniak Wojciech), 4 się wstrzymało (Hoppe Teresa, Janik Renata, Kania Andrzej, Sługocki Waldemar). Posłowie SLD (24) głosowali także za odrzuceniem projektu.

Posłowie PSL głosowali w znacznej większości – 19 osób – za podjęciem dalszych prac nad projektem. Za posłaniem do kosza było 3 posłów PSL (Bramora Artur, Dziadzio Dariusz, Sztorc Andrzej). Od głosu wstrzymało się 3 posłów PSL (Garczewski Romuald, Pasławska Urszula, Żelichowski Stanisław).

Spośród niezrzeszonych 8 posłów było za odrzuceniem wniosku (Gibała Łukasz, Grodzka Anna, Kalisz Ryszard, Kotliński Roman, Krupa Łukasz, Nowicka Wanda, Penkalski Wojciech, Poznański Marek) i 8 przeciw (Girzyński Zbigniew, Górski Tomasz, Jagiełło Jarosław, Rogacki Adam, Szeliga Piotr, Wipler Przemysław, Wróbel Marzena, Ziętek Jerzy). Dwóch z tej grupy posłów wstrzymało się od głosu (Dorn Ludwik i Galla Ryszard).

Spośród 10 członków koła poselskiego Ruch Palikota 9 głosowało za odrzuceniem projektu, jedna posłanka (Popiołek Zofia) wstrzymała się od głosu.

Koło poselskie Biało-Czerwoni zagłosowało za odrzuceniem projektu (3 osoby).

 

JB
Źródło: gość.pl, niedziela.pl

Nasze inicjatywy