Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

KRS: 0000140437

nr konta: 93 1240 4650 1111 0000 5150 8401

Senat przeforsował ustawę o in vitro – zabrakło 4 głosów

28 posiedzenie Senatu VIII kadencji

Senat przyjął ustawę o in vitro nie zgłaszając żadnych poprawek. Za ustawą opowiedziało się 46 senatorów, przeciw było 43, a 4 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafić ma do prezydenta.

Senatorowie głosami PO przy sprzeciwie wielu środowisk przyjęli kontrowersyjny projekt ustawy o in vitro. Poparli wniosek mniejszości, zgłoszony przez senatorów PO Alicję Chybicką i Roberta Dowhana, o przyjęcie ustawy bez poprawek. Za jej odrzuceniem w całości opowiedziała się senacka komisja zdrowia, która miała wątpliwości już do samego nazewnictwa ustawy podkreślając, że metoda in vitro nie jest metodą leczenia niepłodności, a jedynie procedurą sztucznego zapłodnienia, sprzeciw budziła również definicja zarodka.

Teraz ustawa trafić ma do prezydenta, który ma 21 dni na jej podpisanie. Prezydent może też odmówić podpisania ustawy i przekazać ją z powrotem do Sejmu, lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego.

Senator Wojciech Skurkiewicz ma nadzieję, że Komorowski stanie na wysokości zadania i okaże się prezydentem wszystkich Polaków.

– W tej chwili ta przysłowiowa piłeczka jest po stronie prezydenta. Bronisław Komorowski ustami swojego pierwszego ministra Jacka Michałowskiego skierował pismo do marszałka senatu wskazujące na błędy prawne, wręcz konstytucyjne, co do ustawy o in vitro. Te błędy nie zostały skorygowane i teraz czekamy na ruch pana prezydenta. Ma określony czas, aby wypowiedzieć swoje zdanie. Bronisław Komorowski ma do wyboru trzy warianty: może ustawę podpisać, podpisać i skierować do Trybunału albo bezpośrednio przekazać do Trybunału Konstytucyjnego odkładając jej wejście w życie – powiedział senator Wojciech Skurkiewicz.

Cel nie uświęca środków w ten sposób księża biskupi odnieśli się do wyniku głosowania ws. rządowej ustawy o in vitro. W komunikacie wydanym przez KEP czytamy, że wyniki głosowania pod pozorem leczenia niepłodności legalizują między innymi niszczenie ludzkich embrionów. Biskupi wyrazili temu zdecydowany sprzeciw.

Eksperci alarmują, że rządowa ustawa pozwoli nie tylko małżeństwom, ale także osobom pozostającym we wspólnym pożyciu, na stosowanie procedury sztucznego zapłodnienia. Ustawa ta także otwiera furtkę do in vitro dla par homoseksualnych, a także umożliwi eugeniczną selekcję ludzkich embrionów.

JB

Źródło: radiomaryja.pl, fronda.pl, wPolityce.pl
Fot.: Michał Józefaciuk/Wikimedia Commons

Nasze inicjatywy