Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

KRS: 0000140437

nr konta: 93 1240 4650 1111 0000 5150 8401

Senat przyjął ustawę. Pigułka „dzień po” na receptę

Fot.: niamwhan/FreeDigitalPhotos

Rząd jedynie ograniczy dystrybucję pigułki ellaOne poprzez wprowadzenie obowiązku uzyskania recepty na jej zakup. Senat przyjął nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, która zakłada wpisanie pigułki „dzień po” na listę leków wydawanych na receptę.

Ustawa została przyjęta przez Sejm i Senat, a teraz ma trafić do podpisu prezydenta. Zgodnie z nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, pigułka „dzień po” będzie sprzedawana na receptę.

Pigułka ellaOne została wprowadzona do dystrybucji w Polsce rozporządzeniem ówczesnego ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza w 2015 roku, wbrew obowiązującemu prawu. Jego wprowadzeniu towarzyszyła kłamliwa akcja ówczesnych wysokich urzędników Ministerstwa Zdrowia jakoby UE nakazywała Polsce wprowadzenie tej pigułki do obiegu. Jak wiadomo władze Unii jedynie dopuściły jej stosowanie.

Pigułka ma nie tylko działania antykoncepcyjnego, ale także działanie wczesnoporonne, niszczące poczętą istotę ludzką tuż po jej zaistnieniu. Zależy to wszystko od fazy cyklu, w którym kobieta ją zastosowała.

„Rząd ma obowiązek wycofać ellaOne (i podobne preparaty) z polskiego rynku, a nie jedynie kamuflować za pomocą recept ich dostępność. Preparat ten może działać zarówno antykoncepcyjnie, jak i wczesnoporonne, uniemożliwiając implantację zarodka ludzkiego. W tym drugim przypadku ellaOne powoduje śmierć człowieka w jego najwcześniejszej fazie rozwoju, co jest naruszeniem szeregu polskich norm konstytucyjnych” – napisano w oświadczeniu Prawicy RP.

 

JB
Źródło: gość.pl

 

 

Nasze inicjatywy