Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

KRS: 0000140437

nr konta: 93 1240 4650 1111 0000 5150 8401

Skarga do Trybunału Konstytucyjnego ws. ustawy o „in vitro”

Fot. Wikimedia Commons

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zaskarżył ustawę o „in vitro”. Chodzi o nieprzewidzianą w ustawie możliwość skorzystania przez samotne kobiety z wcześniej zamrożonych zarodków.

Podczas prac sejmowych Instytutu Kultury Prawnej Ordo Iuris informował, że ustawa o in-vitro ma bardzo dużo wad. Przede wszystkim narusza na wiele sposobów zasadę ochrony godności człowieka, narusza prawa dziecka, nie spełnia standardów wynikających z zasad prawidłowej legislacji oraz budzi szereg innych wątpliwości natury prawnej, medycznej i etycznej.

Dr Joanna Banasiuk z Instytutu mówi, że skarga Rzecznika to kolejny argument przemawiający za pilną potrzebą dogłębnej zmiany ustawy – „Oczywiście wiadomo, że ten wniosek złożony przez Rzecznika nie dotyka kwestii najważniejszych, ale już sama decyzja o wniesieniu skargi do Trybunału Konstytucyjnego dobitnie pokazuje, że należy jak najszybciej zmienić ustawę tak, żeby przede wszystkim godność tych najmniejszych dzieci, uczestników procedury „in vitro” i wynikające z tej godności prawa dziecka były poszanowane – zwraca uwagę dr Joanna Banasiuk.

Ustawa dotycząca „in vitro” wbrew nazwie nie zajmuje się leczeniem niepłodności. Małgorzata Bechler, instruktor modelu Creightona, podstawowego narzędzia naprotechnologii uważa, że ta ustawa „mocno skupiona jest wokół sztucznego zapłodnienia. Moje doświadczenie pokazuje, że jeżeli chcemy faktycznie rozmawiać o leczeniu, to nie możemy przyjmować procedury, która nie leczy i nie jest odpowiedzią na realne problemy ludzi. Nie daje ona możliwości faktycznego zdiagnozowania i wyleczenia” – uważa Bechler.

Z jej doświadczenia wynika, że często „ludzie, którzy korzystali dotychczas z metody „in vitro” nie dość że nie osiągnęli wymarzonego poczęcia, to jednocześnie nie otrzymali odpowiedzi na pytanie, co im dolega”.

Naprotechnologia jest nowoczesną metodą, która z wysoką skutecznością leczy niepłodność, ale także pomaga w innych problemach związanych z prokreacją. Przede wszystkim to metoda, która jest w 100% pro-life. W przeciwieństwie do „in vitro” metoda ta darzy szacunkiem życie dziecka od momentu poczęcia.

 

JB
Źródło: niedziela.pl, radiomaryja.pl

Nasze inicjatywy