Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

KRS: 0000140437

nr konta: 93 1240 4650 1111 0000 5150 8401

Słowenia: „NIE” dla małżeństw jednopłciowych

Zdecydowaną większością głosów mieszkańcy Słowenii odrzucili nowelizację ustawy „O małżeństwie i relacjach rodzinnych”. Nowelizacja pozwalała na zawieranie „małżeństw” przez osoby homoseksualne, a także miałaby umożliwiać gejom i lesbijkom adopcję dzieci.

Referendum odbyło się na wniosek inicjatywy społecznej „Chodzi o dzieci”, które zebrało niezbędne 40 tys. podpisów i to wciągu miesiąca. Wsparcia udzielili zarówno przedstawiciele Kościoła katolickiego, jak i opozycyjnych partii prawicowych. 3 proc. Słoweńców z 93 proc. głosów powiedziało „nie” dla małżeństw gejów.

Lewicowa koalicja rządząca próbowała zablokować referendum w trybunale konstytucyjnym jako akcję homofobiczną i dyskryminująca ze względu na orientację seksualną.

Już w 2012 r. Słoweńcy wypowiedzieli się w referendum przeciw małżeństwom homoseksualnym, lecz ich głos parlament zlekceważył.

W ostatnich latach parlamenty Słowacji i Chorwacji wprowadziły zmiany w konstytucji, aby doprecyzować, że „małżeństwo to wyłącznie związek mężczyzny i kobiety”.

JB
Źródło: radiovaticana.va

 

Nasze inicjatywy