Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

KRS: 0000140437

nr konta: 93 1240 4650 1111 0000 5150 8401

Szwedka po próbach aborcji wciąż była w ciąży

Zgodnie z obowiązującym w Szwecji prawem, aborcji można dokonać przed 18 tygodniem ciąży. Szwedka, która chciała przerwać ciążę, ostatecznie urodziła dziecko. Po podaniu jej tabletek poronnych szpital nie zalecił jej wstawienia się na badania, które miały potwierdzić, czy aborcja się powiodła.

W północnej Szwecji w Gällivare, kobieta zgłosiła się do szpitala przed 18 tygodniem ciąży by dokonać aborcji. Otrzymała tabletki poronne, ale szpital nie poinformował jej, że po ich zażyciu powinna zgłosić się jeszcze na badanie, które potwierdziłoby, że jej dziecko nie żyje. Kiedy kobieta zgłosiła się ponownie do szpitala, okazało się, że była już w 21 tygodniu ciąży. Została wystawiona zgoda przez Narodową Radę Zdrowia i Spraw Społecznych na dokonanie ponownej aborcji. Jak informuje szwedzka prasa kobieta znowu nie zareagowała na tabletki poronne. Urodziła 23-tygodniowe dziecko z pomocą specjalistycznej pompy ssącej. Według lekarza dziecko po urodzeniu żyło jeszcze 20 minut.

Aborcja, poza samym faktem zabicia istoty ludzkiej, prowadzi do wielu konsekwencji zdrowotnych – zarówno psychicznych jak i somatycznych (fizycznych). Dokonanie aborcji powoduje:

  • Niepłodność – Przeniesienie mikroorganizmów z szyjki macicy do jajowodów i jamy macicy może spowodować zapalenie narządów miednicy małej, niepłodność, przewlekłe bóle brzucha i zwiększenie ryzyka ciąży pozamacicznej wskutek częściowego zarośnięcia jajowodu. Całkowite zarośnięcie jajowodu prowadzi do niepłodności: nie może dojść do połączenia się plemnika z komórką jajową.
  • Poronienia – Odsetek samoistnych poronień u kobiet, u których doszło po aborcji do powikłań zapalnych wzrasta nawet do 22 proc.
  • Przedwczesne porody – na skutek niedomagania szyjki macicy, osłabionej podczas szybkiego siłowego, rozrywającego mięśnie rozciągania w czasie zabiegu aborcyjnego.
  • Rak piersi – Badania przeprowadzone w USA w 1994 roku wykazały, że ryzyko raka piersi u kobiet, które były w ciąży i dokonały aborcji jest o 50 proc. wyższe w porównaniu z kobietami, u których ciąża zakończyła się w inny sposób.
  • U kobiet, które przeszły aborcję, częściej występują nawracające stany zapalne dróg rodnych, zaburzenia miesiączkowania z brakiem owulacji, a podczas następnych ciąż częściej stwierdza się łożysko przodujące, przyrośnięte.

 

JB
Źródło: rp.pl

 

Nasze inicjatywy