Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

KRS: 0000140437

nr konta: 93 1240 4650 1111 0000 5150 8401

W Łodzi powstanie ośrodek leczenia niepłodności

Fot.: HuBar / Wikimedia Commons

W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi powstanie pierwsza w Polsce referencyjna klinika leczenia niepłodności. Jej powstanie sfinansuje rząd z pieniędzy zamiast rządowego programu „in vitro”, który zakończyć ma się w połowie roku.

Ministerstwo Zdrowia planuje utworzyć w Polsce kilka ośrodków, które będą zajmować się diagnostyką i leczeniem niepłodności. Jednym z takich ośrodków referencyjnych ma być Klinika w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Inwestycję w leczenie niepłodności sugerował już wcześniej Konstanty Radziwiłł, obejmując funkcję ministra zdrowia i wstrzymując kontynuację programu rządowego dofinansowania do metody „in vitro”.

W klinikach leczenia niepłodności wybitni specjaliści będą szukać przyczyn niepłodności, zarówno ze strony hormonalnej, chorób ginekologicznych jak i genetycznych. Kompleksowa opieka ma sprawić, że rozpocznie się odpowiednie leczenie. Instytut ma już miejsce, w którym powstałaby klinika, są również specjaliści. Resort zdrowia ustala teraz z dyrektorem Instytutu szczegóły finansowania tej inwestycji.

Z programu „in vitro”, który był finansowany przez Ministerstwo Zdrowia i który ma się zakończyć w połowie tego roku, urodziło się 3,8 tysiąca dzieci.

Jak deklaruje wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas, nowy program będzie w sposób kompleksowy, a nie jedynie fragmentaryczny, wspierać osoby zmagające się z niepłodnością, co może przełożyć się wręcz na większą liczbę urodzeń.

 

JB

Źródło: dzienniklodzki.pl, rp.pl

 

Nasze inicjatywy