Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

KRS: 0000140437

nr konta: 93 1240 4650 1111 0000 5150 8401

W obronie dzieci z zespołem Downa

fot.: mimowszystko.org

14 marca 2016 r. odbył się finał XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana” w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie. Podczas finału wręczono Medale św. Brata Alberta. W tym roku patronat po raz pierwszy objął Pan Prezydent Andrzej Duda.

W czasie finału XVI Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana” w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie padło wiele ważnych słów, dotyczących sytuacji dzieci z zespołem Downa.

– „Na Albertianie ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego najczęściej uczestniczą dzieci z zespołem Downa. To są kapitalne dzieci, bardzo dobre, kochane dzieci. Sam fakt, że ten zespół Downa jest wystarczającym powodem, by mordować takie dzieci, jest rzeczą straszną. Każdemu, kto decyduje się na taki zabieg aborcji, zalecałbym dłuższy kontakt z takimi dziećmi. To jest chodzące dobro.” – tak ustosunkował się Paweł Kukiz.

Podczas Festiwalu, pani Kaja Godek, matka niepełnosprawnego dziecka, uczestnicząca w obronie poczętych dzieci z zespołem Downa, odbierając Medal św. Brata Alberta, wyznała, że kiedy 4 lata temu zaczynała mówić o prawie do życia dla osób niepełnosprawnych, był to temat tabu.

– „Dlatego wiele się zastanawiałam, nim zaczęłam o tym mówić, ponieważ wymagało to przekroczenia samej siebie. Dziś pojawiło się publiczne przyzwolenie na mówienie na temat ochrony życia osób niepełnosprawnych, a ta nagroda potwierdza to. Cieszę się, że są tu dziś przedstawiciele Kościoła, bo pod adresem Kościoła w ostatnich latach w tym temacie padło wiele oskarżeń. Cieszę się też, że są obecni przedstawiciele władzy, bo obrona życia jest zadaniem dla was. Cieszę się w końcu z patronatu nad dzisiejszym wydarzeniem prezydenta RP, bo to on ma tu władzę decyzyjną. Dziękuję w końcu synowi, córkom i mężowi, który cały czas mnie wspierał.”

W czasie Finału Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana” wręczany jest Medal im. Brata Alberta. Wyróżnienie otrzymują osoby szczególnie zasłużone w niesieniu pomocy ludziom niepełnosprawnym. Jego laureatami jest wiele wybitnych osobistości z kraju i zagranicy: duchowni, politycy i osoby prywatne poświęcające się pracy społecznej. Projekt medalu wykonał Krzysztof Sieprawski, niepełnosprawny intelektualnie podopieczny Fundacji im. Brata Alberta ze Schroniska w Radwanowicach.

 

JB
Źródło: Gość Niedzielny

 

Nasze inicjatywy