Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

KRS: 0000140437

nr konta: 93 1240 4650 1111 0000 5150 8401

Węgry zwiększają ulgi rodzinne

Fot.: imagerymajestic/FreeDigitalPhotos

Węgierski rząd chce wzmocnić politykę prorodzinną by zwiększyć przyrost naturalny w swoim kraju. Rząd będzie dopłacał do kredytów mieszkaniowych dla rodzin, wprowadzi dodatki i ulgi podatkowe na dzieci.

Na realizację nowej polityki rząd przewiduje przeznaczyć ok. 4,75 % PKB. Główny ekonomista Instytutu Szazadveg, dr Gyorgy Laszlo, zaznaczył, że wskaźnik dzietności na Węgrzech wynosi obecnie mniej niż 1,4, podczas gdy Węgrzy deklarują, że chcieliby mieć więcej dzieci. Natomiast nie decydują się na więcej dzieci z powodów finansowych, a także ze względu na problemy mieszkaniowe.

Rząd węgierski chce spróbować rozwiązać problemy ekonomiczne rodzin, a także problemy mieszkaniowe. W końcu 2015 r. i na początku 2016 r. rozpoczął bardzo hojny program budownictwa mieszkaniowego dla rodzin.

Rodziny z trojgiem dzieci już teraz mogą otrzymać 10 milionów forintów (ok. 140 tys. zł) i następne 10 milionów dopłaty do kredytu hipotecznego, dzięki temu płacą małe odsetki. Ponadto VAT na nowe budynki mieszkalne został obniżony z 27 proc. do 5 proc. Rodziny otrzymują ponad 200 miliardów forintów rocznie poprzez zwolnienia od podatku. To około 0,7 – 0,8 proc. PKB

Jak powiedział Laszlo: „Jeśli mamy wybierać między przyjmowaniem migrantów (by wypełnić lukę demograficzną), a zwiększeniem wskaźnika urodzin wśród Węgrów, stoi na stanowisku, że zwiększania tego wskaźnika jest mniej kosztowne, bardziej (społecznie) przewidywalne niż przyciąganie uchodźców”.

JB
Źródło: wpolityce.pl

 

Nasze inicjatywy