Nie milknie w Polsce debata nad „Deklaracją Wiary”, podpisaną przez ponad 3 tys. pracowników służby zdrowia, którzy bronią życia człowieka od poczęcia.
Deklaracja jest właściwie rozszerzoną formą medycznej klauzuli sumienia.
Lekarze i pielęgniarki, którzy podpisali deklarację zobowiązują się m.in. do uznania, że
– „moment poczęcia człowieka i zejścia z tego świata zależy wyłącznie od decyzji Boga”
– „ciało ludzkie i życie, będąc darem Boga, jest święte i nietykalne”
– „płeć człowieka dana przez Boga jest zdeterminowana biologicznie i jest sposobem istnienia osoby ludzkiej”.
Tym samym lekarze i pielęgniarki nie będą uczestniczyć w takich procedurach jak: aborcja, in vitro czy eutanazja.
Według instytutu Homo Homini, 49 proc. badanych Polaków popiera prawo lekarzy do klauzuli sumienia i odmawiania zabiegów sprzecznych z ich przekonaniami. Przeciwnie uważa 43 proc. badanych; 9 proc. nie ma zdania w tej sprawie.
Ciekawie kształtuje się rozkład badanych ze względu na preferencje polityczne. Ogromna większość wyborców PiS (69 proc.) i Kongresu Nowej Prawicy (67 proc.) opowiada się za wolnością sumienia dla pracowników służby zdrowia.
Co najbardziej zaskakujące – to samo prawo daje im 42 proc. osób popierających SLD (choć tu jednocześnie 21 proc. nie ma zdania).
„To badanie pokazuje prawdziwą twarz lewicy. Od dawna wiadomo, że są oni bardzo konserwatywni. To było widać już w badaniach z lat 40. i 50. XX wieku, w których deklarowali się jako prawdziwi komuniści, ale wyznawali co innego. Doskonałym przykładem jest tu generał Jaruzelski, który całe życie deklarował się jako ateista, a na łożu śmierci się nawrócił” – skomentował wyniki socjolog z UW, dr. hab. Wojciech Jabłoński.
Natomiast – co równie zaskakujące – aż 57 proc. wyborców PO odmawia pracownikom służby zdrowia prawa do klauzuli sumienia! Godzi się na nią jedynie 33 proc. badanych w tej grupie.
Wygląda wiec na to, że elektorat PO nie jest wcale tak konserwatywny, jak usiłują to przedstawiać liderzy tej partii.
Badanie zostało zrobione na zlecenie dziennika „Rzeczpospolita”.
za: rp.pl