Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

KRS: 0000140437

nr konta: 93 1240 4650 1111 0000 5150 8401

Województwo lubelskie będzie refundować naprotechnologię

Fot.: David Castillo Dominici / FreeDigitalPhotos

Rząd koalicyjny PO-PSL uparł się przy in vitro, więc samorządy biorą sprawy w swoje ręce. Sejmik województwa lubelskiego przyjął uchwałę pt. Program promocji i leczenia niepłodności mieszkańców województwa lubelskiego metodą naprotechnologii.

Przyjęta uchwała wprowadza możliwość promocji naprotechnologii jako metody leczenia niepłodności.

W uchwale sejmiku województwa lubelskiego w sprawie promocji leczenia niepłodności mieszkańców województwa lubelskiego metodą naprotechnologii na lata 2016-1018 czytamy:

– Sejmik województwa lubelskiego wskazuje na pilną potrzebę podjęcia przez zarząd województwa lubelskiego prac zmierzających do przygotowania programu promocji leczenia niepłodności mieszkańców województwa lubelskiego metodą naprotechnologii na lata 2016-2018 oraz dofinansowania programu ze środków własnych samorządu województwa lubelskiego. Wszyscy obecni na sesji radni zagłosowali jednomyślnie za przyjęciem projektu.

W przyjętej uchwale nie pada żadna kwota, choć jak wyjaśnia Beata Górka, rzecznik prasowy urzędu marszałkowskiego w Lublinie, pomysłodawczyni projektu uchwały- Agata Borowiec sugerowała kwotę 200 tys. zł.

Zdaniem Agaty Borowiec większość mieszkańców jak i samorządowców województwa lubelskiego nie ma wystarczającej wiedzy, aby właściwie określić czym jest i na czym polega naprotechnologia – „Ludzie w zupełności nie wiedzą, czym jest naprotechnologia. Wiedzą, że istnieje in vitro, a naprotechnologię nie do końca znają. To ogromny problem, wszyscy na tym tracimy (…) konieczne jest w tym zakresie promowanie naprotechnologii jako podstawowej metody leczenia niepłodności, zgodnej z chrześcijańskimi wartościami. W Lublinie posiadamy odpowiedni sprzęt i specjalistów do leczenia niepłodności tą metodą”.

Borowiec zapowiada, iż wkrótce złoży w Sejmie projekt ustawy, która zagwarantuje wsparcie naprotechnologii w całym kraju. Pomysł Agaty Borowiec wywołał ostry sprzeciw lekarzy związanych z biznesem in vitro.

Programy wsparcia naprotechnologii funkcjonują z powodzeniem na Podkarpaciu i Mazowszu.

 

JB
Źródło: Gość Niedzielny, radiomaryja.pl

Nasze inicjatywy