Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

KRS: 0000140437

nr konta: 93 1240 4650 1111 0000 5150 8401

Zakaz aborcji podtrzymany

za: iglesiasantacruz.org

Trybunał Konstytucyjny Boliwii odrzucił pozew o depenalizację w tym kraju aborcji. Złożyły go grupy feministek, w tym posłanka Patricia Mancilla, związana z rządem prezydenta Evo Moralesa.

Trybunał stwierdził, że żądanie aborcji jest sprzeczne z prawem, które chroni życie człowieka od momentu poczęcia. W Boliwii lekarzowi bądź innej osobie, która współpracuje w zabiciu dziecka poczętego, grozi kara pozbawienia wolności do dwóch do sześciu lat. Aborcja jest dopuszczalna tylko w sytuacji zagrożenia życia matki, jednak dopiero po uzyskaniu zgody sądu

Rząd Evo Moralesa wobec ogłoszonego wyroku Trybunału Konstytucyjnego zachował neutralne stanowisko.

Projekt prawa o depenalizacji aborcji został złożony do Trybunału Konstytucyjnego jesienią 2013 r. Wówczas tysiące Boliwijczyków w wielu miastach kraju wyszło na ulice, protestując przeciwko próbie legalizacji aborcji.

Victor Hugo Valda, przewodniczący organizacji katolików świeckich, który organizował protesty, przypomniał: „Dla wielu ludzi, ruchów i organizacji, a także platform międzyinstytucjonalnych, obrona życia to nie kwestia przekonań religijnych, ale praw człowieka„.

za: radiovaticana.va

Nasze inicjatywy