Rektor KUL, ks. prof. Antoni Dębiński powiedział, że obecne prawo o klauzuli sumienia lekarza jest ułomne i trzeba je zmienić.
Naukowiec – specjalista w dziedzinie nauk prawnych – w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” stwierdził: „Należy zlikwidować sprzeczność, w wyniku której lekarz z jednej strony może odmówić pewnych świadczeń, a z drugiej strony jest zobowiązany do wskazania innego lekarza, który je wykona„.
Co więcej, Dębiński odniósł się także do klauzuli sumienia dla farmaceutów (apelował o jej rozszerzenie Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych): „Klauzula sumienia jest bardzo ważną instytucją prawa, właśnie dlatego, że ma zapobiegać łamaniu ludzkich sumień. Bez niej ludzie będą przemieniać się w roboty. Zagadnienie rozszerzenia tej instytucji na farmaceutów zasługuje na poważną i merytoryczną dyskusję, także po to, by przyjmowane w przyszłości rozwiązania legislacyjne były dobre”.
W rozmowie z rektorem KUL przywołano także wypowiedź kard. Gerhard Müller, prefekta Kongregacji Doktryny Wiary, który w wywiadzie dla „Do Rzeczy” powiedział, że lekarz „nie może być zobowiązywany do wskazywania możliwego sprawcy działania, które jest moralnie niecne„.
Na potrzebę sprzeciwu sumienia wskazali także polscy biskupi w komunikacie na temat tzw. Deklaracji Wiary pracowników służby zdrowia.
za: rp.pl