Pomóż bezbronnemu dzisiaj!

KRS: 0000140437

nr konta: 93 1240 4650 1111 0000 5150 8401

Zoll: dziecko poczęte należy chronić

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego, działająca przy Ministerstwie Sprawiedliwości, planuje dokonać zmiany w Kodeksie Karnym w zakresie przestępstwa dokonania aborcji.

Prof. Andrzej Zoll, były przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego w wywiadzie dla dziennika „Rzeczpospolita” stwierdził, że celem zmiany jest „zrównanie ochrony dziecka narodzonego z dzieckiem poczętym, które jest już w stanie żyć poza organizmem matki. Krótko mówiąc, żeby takie nienarodzone jeszcze dziecko traktować jak człowieka. Wówczas przysługiwałaby mu pełna ochrona przed działaniami osób trzecich”.

Jednym z elementów zmiany ma być zastąpienie słowa „ciąża” wyrażeniem „dziecko poczęte” oraz wprowadzenie innego wymiaru kary za dokonanie aborcji.

Prof Zoll wyjaśnił także: „proponowane rozwiązanie uwzględnia jedynie najnowsze osiągnięcia medycyny, biologii oraz nauk bioetycznych. Prawo musi reagować na rzeczywistość. Jeśli dostrzegamy, że są obszary, w których ochrona kodeksowa nie jest pełna, i to w stosunku do osób tak bezbronnych, to proponujemy zmiany. I nie jest to reakcja na jedno czy drugie tragiczne wydarzenie, bo tak kodeksu karnego zmieniać nie można, tylko na całokształt sytuacji, do których dochodzi od lat. Ponieważ jednak emocje są tak duże, a niezrozumienie intencji jeszcze większe, 21 stycznia 2014 r. Komisja spotka się na konferencji i wyjaśni wszystkie wątpliwości”.

za: rp.pl

Nasze inicjatywy